• koder

  A przepraszam @hela bo jakoś nie mogę sobie przypomnieć - skąd się znamy?

  napisane w Luźne gadki czytaj więcej
 • koder

  W 2018 roku ma wejść na rynek eNV200 z akumulatorem 40kWh. To już o wiele sensowniejsze.

  napisane w Motoryzacja czytaj więcej
 • koder

  Sprawiłem sobie w końcu drukarkę 3D.

  Prusa I3 Mk2s

  Jak na razie jestem zachwycony stosunkiem ceny do jakości.

  napisane w Gadżety czytaj więcej
 • koder

  Dorzucam wstępny model 3d:
  model-1-top.jpg model-1-photomatch.jpg model-1-3d.jpg

  napisane w Kamperowanie czytaj więcej
 • koder

  Od dawna chodzi mi po głowie alternatywne rozwiązanie konstrukcji mebli zabudowy, ale dopiero ostatnio się trochę wykrystalizowało. Szkielet mebla można zrobić z profilu aluminiowego (takiego do poliwęglanu, masa tego na rynku), a wypełnić po prostu płytą poliwęglanową. Oczywiście pozostaje pytanie, czy nam odpowiada wygląd aluminium. Nam akurat tak.

  napisane w Kamperowanie czytaj więcej
 • koder

  Zaczyna mi chodzić po głowie zabudowa modułowa. W samochodzie kontenerowym (kogel, lambox, czy izoterma) powinna być ona możliwa do wykonania.

  Mocujemy w kontenerze punkty mocujące w stałych odstępach (np. 25cm), a nasza zabudowa to "klocki", które się przykręca do nich. Dzięki temu jak np. za rok stwierdzimy, że wolimy stałe łóżko zamiast kanapy na końcu, to wykręcamy sobie kanapę, robimy łóżko i przykręcamy.

  Oczywiście nie wszystko da się prosto zmodułować. Samochód będzie miał jakieś okna, łazienka ma zwykle na zewnątrz klapę serwisową - ale jest szansa zrobić to tak, że gdy po pewnym czasie okaże się, że potrzeby nam się zmieniły, to można rozszerzyć kampera zamiast budować od nowa.

  napisane w Kamperowanie czytaj więcej
 • koder

  Podrzucono mi stronę dedykowaną przerabianiu pocztowych samochodów na kampery:

  http://www.paketkoffer.de/

  napisane w Kamperowanie czytaj więcej
 • koder

  Karcianka jak karcianka. Mnie się podoba, bo w MTG za młodu dużo grałem. Recenzja:

  http://www.youtube.com/watch?v=MFk7VBubrTE

  napisane w Gry czytaj więcej
 • koder

  Izolacja próżniowa nie jest niczym nowym. Stosujemy ją codziennie w termosach, ostatnio pojawiła się też w budownictwie (Panele Próżniowe - Vacuum Insultated Panel. Główną zaletą jest oczywiście fenomenalna izolacyjność, rzędu 0.006W/K - gdy typowo stosowana izolacja oferuje 0.0036, więc 6x gorszą. Wada to mała trwałość. Ale czy można by takie coś zastosować w camperze?

  Gotowe panele odpadają. Ale konstrukcja nie jest przesadnie skompliwoana - to worek z grubej folii, do którego nasypano materiału mirkoporowatego (np. perlitu) i odessano powietrze. Po odessaniu sam panel jest dość sztywny - stąd pomysł, żeby wypełniać nim nieregularne przestrzenie do zaizolowania w samochodzie. Gdy w worku będzie jeszcze powietrze, to materiał jest sypki i się dobrze układa, a po odessaniu - twardnieje.

  Pewnym problemem może być trwałość. Nawet przy szczelnym zgrzaniu worka do wnętrza będzie przenikać powoli gaz przez ścianki. Nie dużo, ale w skali lat izolacyjność mocno spadnie. Stąd też wpadłem na pomysł wykorzystania pompy podciśnienia z akumulatorem podciśnienia - to sprzęt powszechnie stosowany w samochodach (wspomaganie hamulców, siłowniki), rurki są małe, a układ mógłby aktywnie przeciwdziałać wszelkim stratom ciśnienia. Można też w ten sposób zaizolować podwójne okno, po prostu wypompowując powietrze.

  No i "za darmo" mielibyśmy podciśnienie do obsługi siłowników itp.

  napisane w Wynalazki czytaj więcej

Wygląda na to, że Twoje połączenie z Forum Kodera zostało przerwane. Proszę czekać, gdy staramy się je odnowić.